Skip to content

9 New St

Washington, NJ 07882

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 9, 2016

Property Information

Block6
Lot75
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description1S-F-L-2UG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage864
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,200
46%
Improvement Value:$63,600
54%
Total Assessment$117,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,329+8.4%
2024$5,837+2.6%
2023$5,687-2.4%
2022$5,830+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1927