Skip to content

24 Presidential Drive

Washington, NJ 07882

Built 1950

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Nov 15, 2005

Property Information

Block71
Lot22
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,800
44%
Improvement Value:$62,000
56%
Total Assessment$110,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,188+8.1%
2024$5,725+2.5%
2023$5,584-2.3%
2022$5,718+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 2046, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1950