Skip to content

109 Harding Drive

Washington, NJ 07882

Built 1959

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Jun 22, 2015

Property Information

Block71
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1S-F-L
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage900
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,800
38%
Improvement Value:$82,000
62%
Total Assessment$131,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,361+8.1%
2024$6,810+2.5%
2023$6,643-2.3%
2022$6,802+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft900DeedBook 2621, Page 272Recorded7/6/2015

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 2283, Page 312

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 1652, Page 147

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 1120, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1959