Skip to content

113 Harding Drive

Washington, NJ 07882

Built 1959

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Feb 15, 1995

Property Information

Block71
Lot6
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage925
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,800
41%
Improvement Value:$72,100
59%
Total Assessment$121,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,808+8.1%
2024$6,299+2.5%
2023$6,144-2.3%
2022$6,291+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 1412, Page 158

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 1177, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1959