Skip to content

20 Presidential Drive

Washington, NJ 07882

Built 1950

Last Sale Date
Oct 1, 1991

Property Information

Block71
Lot23
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
38%
Improvement Value:$78,700
62%
Total Assessment$127,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,132+8.1%
2024$6,598+2.5%
2023$6,436-2.3%
2022$6,591+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950