Skip to content

2 Myrtle Ave

Washington, NJ 07882

Built 1950

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Dec 21, 2015

Property Information

Block45
Lot5
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1S-S-L-3UG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage864
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,400
44%
Improvement Value:$64,700
56%
Total Assessment$115,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,428+8.1%
2024$5,947+2.5%
2023$5,801-2.3%
2022$5,940+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

Sq Ft864DeedBook 2659, Page 143Recorded12/28/2015

Property Built

Built

Year Built: 1950