Skip to content

280 E Washington Ave

Washington, NJ 07882

Built 1901

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 16, 2019

Property Information

Block72
Lot23
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1S-F-L-1UG
Dwellings1
ZoningOB
Sq Footage1,068
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,500
27%
Improvement Value:$70,100
73%
Total Assessment$96,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,395+8.1%
2024$4,991+2.5%
2023$4,869-2.3%
2022$4,986+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$77,500
Sq Ft1,068DeedBook 2978, Page 341Recorded7/22/2019

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 2419, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1901