Skip to content

14 Presidential Drive

Washington, NJ 07882

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 9, 2012

Property Information

Block71
Lot25
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,024
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,800
40%
Improvement Value:$73,400
60%
Total Assessment$122,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,575+8.4%
2024$6,064+2.6%
2023$5,909-2.4%
2022$6,057+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950