Skip to content

104 Sylvania AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1960

Last Sale Price
$29,000
Last Sale Date
May 26, 2017

Property Information

Block1048
Lot103
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,013
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,100
30%
Improvement Value:$57,800
70%
Total Assessment$82,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,780+0.2%
2024$2,775-0.4%
2023$2,787+1.8%
2022$2,737+2.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$29,000

To:

Sq Ft1,013DeedBook 14252, Page 32003

Property Sale

Sale
$1,000

From:

To:

Sq Ft1,013DeedBook 14076, Page 33014Recorded6/1/2016

Property Sale

Sale
$114,900
DeedBook 7649, Page 2932

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 6868, Page 49391

Property Sale

Sale
$54,900
DeedBook 46048, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1960