Skip to content

2526 Tremont AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Commercial

Last Sale Price
$1,550,000
Last Sale Date
Dec 27, 1989

Property Information

Block1301
Lot51
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
DescriptionWAREHOUSE/GAR.
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage---
Acreage9.81

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$397,300
46%
Improvement Value:$458,700
54%
Total Assessment$856,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,710+0.2%
2024$28,659-0.4%
2023$28,779+1.8%
2022$28,257+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,550,000

To:

DeedBook 5024, Page 227