Skip to content

225 Gravel Bend RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1989

Last Sale Price
$176,000
Last Sale Date
Oct 31, 2016

Property Information

Block1603
Lot55
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,939
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,600
26%
Improvement Value:$144,000
74%
Total Assessment$194,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,527+0.2%
2024$6,515-0.4%
2023$6,542+1.8%
2022$6,424+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$176,000

To:

Sq Ft1,939DeedBook 14153, Page 66678

Property Sale

Sale
$147,975
DeedBook 5091, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1989