Skip to content

118 Waverly RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2008

Last Sale Price
$405,635
Last Sale Date
Oct 30, 2007

Property Information

Block1815
Lot21
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,868
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,500
17%
Improvement Value:$227,000
83%
Total Assessment$273,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,173+0.2%
2024$9,157-0.4%
2023$9,195+1.8%
2022$9,028+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$405,635

To:

Sq Ft2,868DeedBook 12729, Page 1330