Skip to content

3022 Cottonwood AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Last Sale Price
$233,000
Last Sale Date
May 3, 2021

Property Information

Block2009
Lot1
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,456
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,200
20%
Improvement Value:$187,000
80%
Total Assessment$233,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,822+0.2%
2024$7,808-0.4%
2023$7,840+1.8%
2022$7,698+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$233,000

To:

DeedBook 15020, Page 33596

Property Sale

Sale
$250,000

To:

DeedBook 13263, Page 12850

Property Built

Built

Year Built: 2006