Skip to content

1 Eisenhower AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2005

Last Sale Price
$249,900
Last Sale Date
Oct 24, 2016

Property Information

Block2009
Lot6
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,005
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,400
16%
Improvement Value:$235,400
84%
Total Assessment$281,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,452+0.2%
2024$9,435-0.4%
2023$9,474+1.8%
2022$9,302+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 13234, Page 73622

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 12648, Page 63094

Property Sale

Sale
$266,750
DeedBook 12078, Page 73665

Property Built

Built

Year Built: 2005