Skip to content

105 West Kennedy DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2005

Last Sale Price
$359,000
Last Sale Date
Jul 20, 2006

Property Information

Block2009
Lot11
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,993
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,000
17%
Improvement Value:$217,700
83%
Total Assessment$263,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,845+0.2%
2024$8,829-0.4%
2023$8,866+1.8%
2022$8,705+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$359,000

To:

Sq Ft2,993DeedBook 12399, Page 76908

Property Sale

Sale
$267,920
DeedBook 12211, Page 28618

Property Built

Built

Year Built: 2005