Skip to content

112 Camellia LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 27, 2021

Property Information

Block2710
Lot9
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,392
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,100
16%
Improvement Value:$224,900
84%
Total Assessment$269,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,022+0.2%
2024$9,006-0.4%
2023$9,044+4.8%
2022$8,630+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft2,392DeedBook 14906, Page 63444Recorded12/14/2020

Property Sale

Sale
$210,500

To:

DeedBook 7607, Page 30438

Property Built

Built

Year Built: 2003