Skip to content

332 Sunflower DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2007

Last Sale Price
$206,000
Last Sale Date
Dec 12, 2016

Property Information

Block3323
Lot158
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,710
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,400
27%
Improvement Value:$162,600
73%
Total Assessment$222,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,446+0.2%
2024$7,433-0.4%
2023$7,464+1.8%
2022$7,328+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$206,000

To:

Sq Ft1,710DeedBook 14178, Page 76651

Property Sale

Sale
$226,000
DeedBook 13748, Page 25003

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 13081, Page 82698

Property Sale

Sale
$270,190
DeedBook 12714, Page 93413

Property Built

Built

Year Built: 2007