Skip to content

314 Sunflower DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jul 20, 2015

Property Information

Block3323
Lot167
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,000
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,100
27%
Improvement Value:$162,600
73%
Total Assessment$222,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,469+0.2%
2024$7,456-0.4%
2023$7,487+1.8%
2022$7,351+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft2,000DeedBook 13943, Page 47238

Property Sale

Sale
$256,440
DeedBook 12407, Page 80456

Property Built

Built

Year Built: 2006