Skip to content

200 East Plaza PlacePleasantville, NJ 08232

Built 1951

Last Sale Date
Dec 4, 2015

Property Information

Block4216
Lot18
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page15A

Building Details

Building Class16
Description2SCB2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,081
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
45%
Improvement Value:$53,300
55%
Total Assessment$97,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,263+0.2%
2024$3,258-0.4%
2023$3,271+1.8%
2022$3,212+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1951