Skip to content

119 Ontario AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 23, 2015

Property Information

Block5406
Lot10
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,366
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,300
34%
Improvement Value:$119,400
66%
Total Assessment$180,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,061+0.2%
2024$6,050-0.4%
2023$6,075+1.8%
2022$5,965+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$142,320
DeedBook 6680, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 2000