Skip to content

72 Shoreline RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2011

Last Sale Price
$318,345
Last Sale Date
Jul 28, 2011

Property Information

Block5430
Lot9
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,192
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,200
15%
Improvement Value:$286,400
85%
Total Assessment$337,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,323+9.0%
2024$10,392-0.4%
2023$10,436+1.8%
2022$10,246+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$318,345

To:

Sq Ft3,192DeedBook 13323, Page 46592

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$818,400
DeedBook 12846, Page 44325

Property Sale

Sale
$12,844,000
DeedBook 7663, Page 10534