Skip to content

216 Surf RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2016

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Dec 1, 2016

Property Information

Block5430
Lot12
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,896
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,800
21%
Improvement Value:$193,500
79%
Total Assessment$244,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,194+0.2%
2024$8,179+4.1%
2023$7,854+2.9%
2022$7,632+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft1,896DeedBook 14170, Page 73407

Property Sale

Sale
$64,250

From:

To:

DeedBook 14126, Page 55323Recorded9/14/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$818,400
DeedBook 12846, Page 44325

Property Sale

Sale
$12,844,000
DeedBook 7663, Page 10534