Skip to content

212 Surf RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2016

Last Sale Price
$255,920
Last Sale Date
May 26, 2016

Property Information

Block5430
Lot14
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,896
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,200
20%
Improvement Value:$196,500
80%
Total Assessment$246,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,274+0.2%
2024$8,260-0.4%
2023$8,294+1.8%
2022$8,144+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$255,920

To:

Sq Ft1,896DeedBook 14080, Page 34742

Property Sale

Sale
$64,250

From:

To:

DeedBook 14034, Page 13499Recorded3/7/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$818,400
DeedBook 12846, Page 44326

Property Sale

Sale
$12,844,000
DeedBook 7663, Page 10534