Skip to content

208 Surf RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2017

Last Sale Price
$333,909
Last Sale Date
Dec 15, 2017

Property Information

Block5430
Lot16
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,142
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,200
18%
Improvement Value:$232,900
82%
Total Assessment$283,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,495+0.2%
2024$9,478-0.4%
2023$9,518+1.8%
2022$9,345+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$333,909

To:

Sq Ft2,142DeedBook 14357, Page 69751

Property Sale

Sale
$64,250

From:

To:

DeedBook 14306, Page 51877Recorded9/18/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$818,400
DeedBook 12846, Page 44326

Property Sale

Sale
$12,844,000
DeedBook 7663, Page 10534