Skip to content

106 Sandbar RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2017

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 22, 2020

Property Information

Block5431
Lot16
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,384
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
19%
Improvement Value:$219,000
81%
Total Assessment$269,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,022+0.2%
2024$9,006-0.4%
2023$9,044+1.8%
2022$8,880+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$273,280

From:

To:

DeedBook 14241, Page 27422Recorded5/17/2017

Property Sale

Sale
$64,250

From:

To:

DeedBook 14204, Page 10582Recorded2/23/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$818,400

To:

DeedBook 12846, Page 44327

Property Sale

Sale
$12,844,000

To:

DeedBook 7663, Page 10534