Skip to content

4 Poplar AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1970

Last Sale Date
Dec 4, 2015

Property Information

Block5601
Lot22
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,525
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,800
39%
Improvement Value:$118,000
61%
Total Assessment$192,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,467+0.2%
2024$6,455-0.4%
2023$6,482+1.8%
2022$6,364+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1970