Skip to content

107 Explorer LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1971

Last Sale Date
Dec 4, 2015

Property Information

Block5601
Lot7
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,590
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,800
42%
Improvement Value:$103,300
58%
Total Assessment$178,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,723+0.2%
2024$5,713-0.4%
2023$5,738+1.9%
2022$5,629+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1971