Skip to content

111 Explorer LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1971

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Feb 28, 2022

Property Information

Block5601
Lot9
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,866
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,300
28%
Improvement Value:$197,800
72%
Total Assessment$274,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,193+0.2%
2024$9,177+33.7%
2023$6,865+1.8%
2022$6,741+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$380,000

To:

DeedBook 15271, Page 37892

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft2,606DeedBook 15026, Page 35458Recorded6/14/2021

Property Built

Built

Year Built: 1971