Skip to content

105 Explorer LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1978

Last Sale Date
Dec 4, 2015

Property Information

Block5601
Lot6
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23D

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,525
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,800
43%
Improvement Value:$99,200
57%
Total Assessment$174,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,836+0.2%
2024$5,826-0.4%
2023$5,850+1.8%
2022$5,744+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1978