Skip to content

607 Zion RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1940

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
May 18, 2022

Property Information

Block5601
Lot3
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23D

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,331
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,400
46%
Improvement Value:$80,900
54%
Total Assessment$150,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,041+0.2%
2024$5,032-0.4%
2023$5,053+1.8%
2022$4,961+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

To:

DeedBook 15254, Page 32324

Property Sale

Sale
$237,500

To:

DeedBook 12298, Page 31104

Property Sale

Sale
$121,000

To:

DeedBook 6941, Page 79281

Property Sale

Sale
$93,500

To:

DeedBook 5344, Page 196

Property Sale

Sale
$95,000

To:

DeedBook 4995, Page 325

Property Built

Built

Year Built: 1940