Skip to content

18 Stoney Creek DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1987

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Nov 29, 2021

Property Information

Block6404
Lot9
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page28F

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,264
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,800
27%
Improvement Value:$229,100
73%
Total Assessment$313,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,528+0.2%
2024$10,509+9.3%
2023$9,615+1.8%
2022$9,441+2.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$395,000

To:

DeedBook 15234, Page 25800

Property Sale

Sale
$375,000

To:

DeedBook 12911, Page 81273

Property Sale

Sale
$216,000

To:

DeedBook 5512, Page 30

Property Sale

Sale
$50,000

To:

DeedBook 5275, Page 73

Property Sale

Sale
$45,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1987