Skip to content

14 Pebble Beach DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1999

Last Sale Price
$423,534
Last Sale Date
Mar 7, 2001

Property Information

Block6603
Lot33
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,281
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,000
35%
Improvement Value:$246,900
65%
Total Assessment$381,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,809+0.2%
2024$12,786-0.4%
2023$12,839+1.8%
2022$12,607+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$423,534

To:

Sq Ft3,281DeedBook 6903, Page 63770

Property Built

Built

Year Built: 1999