Skip to content

44 Pebble Beach DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Last Sale Date
Apr 16, 2008

Property Information

Block6603
Lot48
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,745
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,000
27%
Improvement Value:$357,700
73%
Total Assessment$492,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,525+0.2%
2024$16,496-0.4%
2023$16,565+1.8%
2022$16,264+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$985,793
DeedBook 12275, Page 20238

Property Built

Built

Year Built: 2006