Skip to content

52 Pebble Beach DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2002

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Sep 9, 2016

Property Information

Block6603
Lot52
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,627
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
36%
Improvement Value:$242,000
64%
Total Assessment$377,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,645+0.2%
2024$12,622-0.4%
2023$12,675+1.8%
2022$12,445+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

To:

Sq Ft3,627DeedBook 14132, Page 58094

Property Built

Built

Year Built: 2002