Skip to content

8023 English Creek AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1987

Last Sale Date
Dec 4, 2015

Property Information

Block7602
Lot17
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage864
Acreage1.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,700
40%
Improvement Value:$89,200
60%
Total Assessment$149,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,028+0.2%
2024$5,019-0.4%
2023$5,040+1.8%
2022$4,948+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1987