Skip to content

8005 English Creek AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 10, 2015

Property Information

Block7602
Lot9
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1SFR2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,758
Acreage1.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,400
25%
Improvement Value:$162,700
75%
Total Assessment$217,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,282+0.2%
2024$7,269-0.4%
2023$7,299+1.8%
2022$7,166+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 6181, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1997