Skip to content

8003 English Creek AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1990

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jun 16, 2017

Property Information

Block7602
Lot8
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,243
Acreage1.65

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,100
28%
Improvement Value:$158,900
72%
Total Assessment$222,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,446+0.2%
2024$7,433-0.4%
2023$7,464+1.8%
2022$7,328+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft2,243DeedBook 14264, Page 36446

Property Sale

Sale
$143,500
DeedBook 5882, Page 6

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5110, Page 344

Property Built

Built

Year Built: 1990