Skip to content

44 English LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1968

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Jul 27, 1995

Property Information

Block7602
Lot45
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,620
Acreage2.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,600
35%
Improvement Value:$114,500
65%
Total Assessment$176,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,906+0.2%
2024$5,896-0.4%
2023$5,920+1.8%
2022$5,813+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

To:

Sq Ft1,620DeedBook 5842, Page 137

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 5216, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1968