Skip to content

18 English LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1976

Last Sale Price
$569,500
Last Sale Date
Dec 18, 2020

Property Information

Block7602
Lot59
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,538
Acreage7.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,600
26%
Improvement Value:$297,700
74%
Total Assessment$402,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,493+0.2%
2024$13,469-0.4%
2023$13,525+26.5%
2022$10,689+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$569,500

To:

Sq Ft2,538DeedBook 14934, Page 5539

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 7410, Page 19334

Property Sale

Sale
$173,500
DeedBook 5748, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1976