Skip to content

117 Levitt AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1916

Owner
---
Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Sep 10, 2025

Property Information

Block102
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,065
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$179,500
63%
Improvement Value:$106,100
37%
Total Assessment$285,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,073+3.4%
2024$9,739+2.6%
2023$9,488+0.7%
2022$9,425+4.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$520,000
Sq Ft1,065DeedBook 5599, Page 782Recorded9/15/2025

Property Sale

Sale
$312,500
Sq Ft1,065DeedBook 3391, Page 1963Recorded10/30/2019

Property Built

Built

Year Built: 1916