Skip to content

18 W Broad StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1916

Owner
---
Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jul 14, 2025

Property Information

Block250
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,068
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,000
60%
Improvement Value:$87,700
40%
Total Assessment$220,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,784+3.4%
2024$7,526+2.6%
2023$7,332+0.7%
2022$7,283+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft1,068DeedBook 5585, Page 686Recorded8/27/2025

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 1071, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1916