Skip to content

16-18 N Front StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1916
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 22, 2013

Property Information

Block123
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionF2S2GF2S 6 APTS
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,040
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,100
92%
Improvement Value:$24,900
8%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,581+3.4%
2024$10,230+2.6%
2023$9,966+0.7%
2022$9,900+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1916