Skip to content

16 Palisade AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1921

Last Sale Price
$366,000
Last Sale Date
Aug 17, 2004

Property Information

Block163
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,403
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,300
53%
Improvement Value:$123,400
47%
Total Assessment$264,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,336+3.4%
2024$9,026+2.6%
2023$8,793+0.7%
2022$8,735+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$366,000
DeedBook 8717, Page 76

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 7792, Page 731

Property Built

Built

Year Built: 1921