Skip to content

103 S Washington AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1950

Last Sale Date
Aug 14, 2001

Property Information

Block169
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF2G2SB-CB1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,090
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$266,600
65%
Improvement Value:$146,000
35%
Total Assessment$412,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,552+3.4%
2024$14,070+2.6%
2023$13,707+0.7%
2022$13,616+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 8394, Page 346

Property Sale

Sale
$247,500
DeedBook 7892, Page 416

Property Built

Built

Year Built: 1950