Skip to content

17 E Clinton AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1966

Last Sale Price
$229,000
Last Sale Date
Mar 10, 2011

Property Information

Block169
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,944
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,800
51%
Improvement Value:$139,600
49%
Total Assessment$282,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,960+3.4%
2024$9,630+2.6%
2023$9,381+0.7%
2022$9,319+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook 705, Page 1777

Property Built

Built

Year Built: 1966