Skip to content

66 E Clinton AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1923

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Aug 8, 2022

Property Information

Block247
Lot20
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionS1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,710
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,600
51%
Improvement Value:$139,800
49%
Total Assessment$285,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,066+3.4%
2024$9,732+2.6%
2023$9,481+0.7%
2022$9,418+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft1,710DeedBook 4809, Page 1533Recorded9/16/2022

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,710DeedBook 3114, Page 407Recorded11/26/2018

Property Built

Built

Year Built: 1923