Skip to content

25 Elm StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1926
Industrial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 26, 2018

Property Information

Block250
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionF1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage750
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,900
81%
Improvement Value:$53,800
19%
Total Assessment$284,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,041+3.4%
2024$9,708+2.6%
2023$9,458+0.7%
2022$9,395+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 7651, Page 879

Property Built

Built

Year Built: 1926