Skip to content

16 Elm Street(Unit C0010)Bergenfield, NJ 07621

Built 1985

Last Sale Price
$272,000
Last Sale Date
Oct 23, 2023

Property Information

Block251
Lot5
QualifierC0010
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB3S PS24
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,026
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
47%
Improvement Value:$101,500
53%
Total Assessment$191,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,754+3.4%
2024$6,530+2.6%
2023$6,362+0.7%
2022$6,320+1.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$272,000
Sq Ft1,026DeedBook 5115, Page 736Recorded10/27/2023

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft1,026DeedBook 4964, Page 542Recorded4/3/2023

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft1,026DeedBook 2939, Page 2257Recorded5/14/2018

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 8717, Page 864

Property Built

Built

Year Built: 1985