Skip to content

16 Elm Street(Unit C0005)Bergenfield, NJ 07621

Built 1985

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jan 13, 2014

Property Information

Block251
Lot5
QualifierC0005
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB3S PS9
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,026
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
47%
Improvement Value:$101,500
53%
Total Assessment$191,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,504+3.6%
2024$6,280+2.8%
2023$6,112+0.7%
2022$6,070+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,026DeedBook 1603, Page 710Recorded1/16/2014

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 9633, Page 196

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook 8670, Page 964

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 8206, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1985