Skip to content

160 Hillside AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1958

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
May 23, 2016

Property Information

Block274
Lot22
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,518
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
50%
Improvement Value:$160,100
50%
Total Assessment$320,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,290+3.4%
2024$10,915+2.6%
2023$10,634+0.7%
2022$10,563+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,518DeedBook 2291, Page 744Recorded6/16/2016

Property Built

Built

Year Built: 1958